MAKALELER

Veliler İçin Özel Okul Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yayınlayan : Özel Okul Tarih : 26 Mart 2018

özel okul seçimi

Her anne ve babanın çocuklarının geleceği için düşündüğü bir takım şeyler vardır. Bunların başında hiç şüphesiz eğitim gelmektedir. Devlet okullarının yeterli olmadığını düşünen anne ve babalar çocuklarını İstanbul özel okullarına göndermek istemektedir.

Burada da can alıcı soru özel okul seçiminde nelere dikkat edilmelidir. Bu soruya cevap verebilmek ve size yardımcı olabilmek için bir araştırma yaptık. Veliler için özel okul seçiminde dikkat edilmesi gerekenler şunlardır.

Öğretmen Kalitesi

Bilimsel araştırmalara baktığımızda çocuğun öğretmen kalitesi başarıyı yüzde 50 etkiliyor. İyi bir öğretmende bulunması gereken özellikler; mesleki olgunluğa erişmiş olması, düzenli olarak hizmet içi eğitim alıyor olması ve uzun yıllar boyunca aynı okulda görev yapıyor olması şeklinde sıralanabilir.

Eğitim Programları

Öğrenmenin tam anlamıyla gerçekleşmesi için eğitim programlarının ezberci değil kalıcı öğrenim teknikleriyle olması gerekmektedir. Bunun için de çocuğa yaparak yaşayarak öğrenme tekniği uygulanmalıdır. Drama, oyun, gözlem ve deneyler gibi tekniklerin kullanılması gerekmektedir.

Teknolojik İmkânlar

teknoloji ve özel okullar

Bilinenin aksine eğer son model teknolojik araçların olduğu bir okulun iyi olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz demektir. Teknolojik imkânların çok fazla olduğu bir okul iyi bir okul olarak adlandırılamaz.

Yabancı Dil Eğitimi

Bir lisan bir insandır düsturuna binaen günümüzde yabancı dil öğrenme zorunluluğu bulunmaktadır. Çocuğunuzu kayıt ettireceğiniz özel okulun birden fazla yabancı dil vermesi gerektiğini aklınızdan çıkarmayın. Yabancı dil öğretimini de nasıl verdikleri çok önemlidir. En uygun öğretim tekniği yaparak yaşayarak öğrenme olduğu için yabancı dil eğitiminde de bu şartları sunan bir özel okulu tercih edin.

Fiziki Ortam

Çocuğunuzun ders aralarında rahat ve keyifli bir bahçede vakit geçirmesi oldukça önemlidir. Özel okulun temiz, ferah ve güneşi görmesi gerekmektedir.

Sosyal ve Sportif Faaliyetler

özel okullar ve spor aktiviteleri

Sosyal ve sportif faaliyetler çocuğun akademik başarısını desteklediği için bu alanda çeşidi çok olan özel okulları tercih edebilirsiniz.

Beslenme

Okul yemekhanesinde veya kantinde satılan yiyeceklerin muhtevası oldukça önemlidir. Yiyeceklerin organik olması gereklidir. Satılan ürünlerin markalarına bakmak gerekir. Ayrıca en önemlisi temiz olması gerekmektedir.

Bütün bu sayılanların dışında bir diğer önemli kriter ise maddi yönden uygunluğu. Ücreti fazla olan her özel okulun iyi eğitim verdiği söylenemez. Bu nedenle çok iyi araştırma yapmanız gerekmektedir. Bütçenize uygun özel okulları tercih ederek maddi yönden sıkıntı da çekmemiş olursunuz.

YORUM YAP

DİĞER MAKALELER

Özel Okul Bursluluk Sınavları 2019 29 Ekim 2018

Türkiye’deki özel okul okullar her geçen yıl büyümeye ve yeni şubeler açmaya devam ediyor. Özellikle..

Çocuklarla Kaliteli Zaman Harcama 20 Ağustos 2018

Ebeveynlerin çocuklar ile kaliteli zaman geçirmeleri önemlidir. Bu hızlı tempolu dünyada, çocuklarım..

Çocuklarda Sosyal Beceri Faaliyetleri 16 Ağustos 2018

Çocukların olumlu ilişkiler kurmasına yardım eden sosyal beceri etkinlikleri çocukların sosyal yeter..

Gardner’ın Çoklu Zekâ Kuramı 15 Ağustos 2018

Zekâyı duyduğunuzda, IQ testi kavramı hemen akla gelebilir. Zekâ genellikle entelektüel potansiyelim..

GİRİŞ YAP
Şifremi unuttum ?
veya
KAYIT OL
veya
OKUL İLE İLETİŞİME GEÇ
OKUL BENİ ARASIN