MAKALELER

YGS’de Başarılı Olmak için İdeal Çalışma Programı Nasıl Hazırlanır?

Yayınlayan : Özel Okul Tarih : 28 Haziran 2016

YGS’de Başarılı Olmak için İdeal Çalışma Programı

YGS’de Başarılı Olmak

Üniversite giriş sınavlarının ilk basamağı olan YGS( Yükseköğretime Geçiş Sınavı), ülkemizde iki milyondan fazla öğrencinin üniversiteli olabilmek için yarıştıkları bir sınavdır.

YGS’si başarılı geçen öğrenciler üniversite sınavının ilk basamağında diğer öğrencilere göre avantajlı duruma geçer.

YGS’de başarıyı yakalamak için ise etkili ve düzenli çalışmak gerekir.

İşte düzenli çalışmanın sihirli anahtarı diyebileceğimiz çalışma programları bu aşamada devreye girer ve bize YGS başarısının kapılarını sonuna kadar açar.

Bu yazıda ideal YGS çalışma programı nasıl hazırlanır adım adım göstereceğiz.

Tavsiye Yazı: 2017 YGS Çalışma Programı | 3 Ayda YGS'yi Bitirin!

1) Hedef Belirleme

Ygs Hedef Belirleme

                “Hedefi olmayan gemiye hiçbir rüzgar yardım edemez.”

Bir çalışma programı hazırlamadan önce hedefimizi gözden geçirmeliyiz. Nasıl ki bir kaptan yola çıkmadan önce rotasını çizer ve bütün bir yol boyunca hangi limana uğrayacağını, varış noktasını bilir; bizim de YGS çalışma programı hazırlamadan önce hedefimizi belirlememiz gerekir.

Hedef belirlemek sadece şu üniversitede şu bölüme gideceğim olmamalıdır. İdeal bir hedefi tanımlayabilmek için öncelikle hedef türlerine kısaca göz atalım: 

a) Uzun vadeli hedef:

Bu türlü bir hedef genelde büyük bir hedeftir ve ulaşılması için uzun süre gerektirir. Örneğin, okulların açılmasıyla birlikte dile getirilen üniversite ve bölüm hedefleri bu kategoride yer alır.

Uzun vadeli hedefler doğası gereği büyük ve gerçekleşmesi zor görünün hedefler olduğu için bu hedefler doğrultusunda harekete geçmek kolay değildir. Büyük hedeflere ulaşmak için neler yapılması gerektiği açık değildir.

b) Kısa vadeli hedef:

 Bu türlü bir hedef ise küçük ve ulaşılması nispeten daha kolay hedeflerdir. Örneğin, “YGS matematik dersinden 20 net yapacağım” hedefi bu kategoride yer alır.

Kısa vadeli hedefler, uzun vadeli hedeflere göre daha kolay gerçekleştirilebilir. Yüksekçe bir dağa tek hamlede çıkmak yerine küçük küçük tepeleri kullanarak ve molalar vererek çıkmak oldukça zahmetsizdir. Kısa vadeli hedefleri uzun vadeli hedeflerimize kolay ulaşmak için birer basamak olarak kullanabiliriz.

İstanbul Hukuk Fakültesi’ni kazanmak sizin için yıl sonu hedefi yani uzun vadeli bir hedef olabilir. İstanbul Hukuk’u kazanmak hedefini gerçekleştirmek için yapmanız gereken X netini belirlemeniz ve bu nete ulaşmak için çalışma hedefleri saptamanız sizin kısa vadeli hedefleriniz olacaktır. Bu kısa vadeli hedeflere birer birer ulaşacak ve otomatik olarak uzun vadeli hedefinizi gerçekleştireceksiniz.

İdeal bir ders çalışma programı hazırlamak için bir büyük hedefe ve bu büyük hedefe sizi ulaştıracak küçük hedeflere sahip olmanın sizin için önemini anladığınızı düşünüyor ve ikinci aşamaya geçiyoruz.

2) Hangi Konuların Çıktığını Öğrenme

İdeal bir çalışma programı hazırlamanın ikinci aşaması sınavda çıkan konuları öğrenmektir. Bu sayede hiçbir konu gözden kaçmaz, bütün konulara çalışmış oluruz.

Uzun vadeli ve kısa vadeli hedeflerinizi belirledikten sonra hazırlandığınız senenin YGS konularını araştırmaya başlayabilirsiniz.

Sınavda çıkan konular müfredatta yapılan değişikliklerden etkileniyor. Müfredat değişiklikleri sık sık yapılmasa da hangi konuların çıkacağını araştırırken güncel müfredata bakmak gerekiyor.

Ygs'ye nasıl hazırlanmalıyım

Müfredat değişiklikleriyle birlikte güncel konuları bir liste halinde kağıt ya da dijital ortama kaydedebilirsiniz. Böylece bir sonraki aşama için hazırsınız.

3) Konu Eksiklerinin Farkına Varma

Hangi konulardan sınavda sorumlu olduğunuzu öğrendiğinize göre bu konular içerisinde hangilerini iyi bildiğinizi ya da diğer bir ifadeyle eksik olduğunuz konuları öğrenmeniz gerekir.

Eksik olduğunuz konuları birkaç farklı şekilde saptayabilirsiniz:

A) Deneme Çözme:

Bu yöntem eksik konularınızın farkına varmanın belki de en kestirme ve en etkili yoludur. 

Öncelikle bir adet YGS denemesi edinmeniz gerekiyor. Herhangi bir yayından deneme seti satın almak zorunda değilsiniz. ÖSYM’nin geçmiş yıllarda çıkan denemelerinden birisini çözebilirsiniz. Örneğin, şurada 2011 yılına ait YGS denemesine ulaşabilirsiniz.

Deneme çözerken şu kurallara dikkat etmelisiniz:

➔Kendinize 160 dakika verin. Fakat bu 160 dakika sonunda denemeyi bitiremezseniz çözmeye devam etmeyeceğiniz anlamına gelmiyor. Amacımız eksik konularımızı görmek olduğu için denemedeki her soruyu çözmeye çalışmak bilmediğimiz konuların farkına varabilmek için oldukça önem arz ediyor.

➔Deneme sırasında dikkatinizi dağıtacak etkenleri denemeyi çözdüğünüz ortamdan uzaklaştırın. Örneğin, telefon, bilgisayar gibi elektronik cihazlar deneme çözdüğünüz masada olmasın. Böylece bir deneme süresince dikkatinizin daha az dağılacağını garanti edebiliriz.

➔Deneme çözerken ara vermeyin. Böylece gerçek bir sınavmış gibi hissetmeniz kolaylaşacak ve kendinizi soruları çözmek için motive olmuş hissedeceksiniz.

Denemenizi çözdükten sonra cevap anahtarından doğru yanıtlara bakın. Yanlış yaptığınız ya da boş bıraktığınız her sorunun doğru yanıtını sorunun yanına işaretleyin.

Yanlış ve boş sorularınız sizin için yol gösterici birer fener gibi olacak ve eksik ya da bilmediğiniz konularınızı bulmanızı sağlayacaktır. Bu sorulardan faydalanarak eksik konularınızı hazırladığınız YGS konuları listesine işaretleyin.

B) Konu Anlatımlı Kitaplara Göz Atma

Deneme çözmek yerine konu anlatımlı kitaplardan ya da MEB kitaplarından [ http://www.eba.gov.tr/ekitap ] faydalanarak da konu eksiklerinizi saptayabilirsiniz.

Bu yöntemde MEB kitaplarını ya da konu anlatımlı kitapları karıştıracak ve bilmediğiniz konuları aynen bir önceki yöntemdeki gibi YGS konuları listenize işaretleyeceksiniz.

Eksik konularınızı belirlediğinize bir sonraki aşama olan çalışma programını kağıda dökme ya da çalışma tablosu hazırlamaya geçebiliriz.

4)Eksik konular ağırlıklı olmak üzere programı hazırlamaYgs'ye nasıl çalışmalıyım

Çalışma programınızı el ile bir kağıdı satır ve sütunlara bölerek ya da dijital ortamda Microsoft Excel gibi programlar kullanarak hazırlayabilirsiniz.

Uzun vadeli çalışacağınız süreyi haftalara bölerek başlayın. Örneğin, 3 ayda YGS’yi bitirmek istiyorsanız 3x4=12 haftanız olacak. Bu durumda 12 haftalık bir çalışma programı hazırlayacaksınız.

YGS konularını hafta hafta çalışma programınıza yerleştirin. Bu işlem sırasında bir önceki adımda belirlediğiniz eksik konularınızı birkaç kez programa yerleştirdiğinize emin olun. Örneğin, üslü sayılar konusunda bilgileriniz eksikse üçüncü haftaya yerleştirdiğiniz bu konuyu beşinci haftaya tekrar yazın. Bu sayede bilgilerinizi pekiştirecek ve üslü sayılar konusunda uzmanlığınızı artırabileceksiniz.

Tüm konuları yerleştirdiyseniz artık çalışma programınız kullanıma hazır!

Ek olarak günün hangi saatleri hangi derse çalışacağınızı içeren bir program daha hazırlayabilirsiniz. Böylece her gün acaba hangi derse çalışmalıyım problemiyle karşılaşmazsınız.

Çalışma programınız esnek olduğunu hiçbir zaman unutmayın. 

Ygs İdeal Çalışma Programı

 

Esnek bir programla neyi mi kastediyoruz?

Esnek bir çalışma programında yerleştirdiğiniz konuları ihtiyacınıza göre düzenleyebilirsiniz.

Çalışma programın düzenli ve sistemli çalışma için hazır ve senin harekete geçmeni bekliyor!

 

 

 

 

 

İdeal Çalışma Programının Taşıması Gereken Özellikler

Çalışma programları hazırlamak eğlenceli olsa da genelde bu programlara uyulmuyor. Birkaç hafta vazgeçilen programlar öğrenciye düzenli çalışma alışkanlığı kazandırmıyor. Kazandırmamakla kalmıyor, moralleri altüst ediyor. Bu durumu yaşamamanız için birkaç önerimiz bulunuyor. 

Programa Uymaya Gücünün Yetmesi

Bir hevesle gerçekçi olmayan programlar hazırlamak hüsranla sonuçlanıyor. Siz siz olun birkaç gün çok çalışmaktansa her gün az çalışın. Sürekli ama az bir çalışma başarıyı getirecektir.

Çalışma programınıza gücünüzün yetmeyeceği kadar çok konu yerleştirmeyin. Örneğin, bir günde hiç bilmediğiniz 5-6 konuyu bitirmeniz kolay değildir. 

Aynı zamanda çalışma programı sizin için çok kolay da olmasın.

İdeal bir çalışma programı sizi zorlar, fakat ulaşılması imkansız da değildir.

Çalışma Programının Sürekli Göz Önünde Olması

Hazırladığınız çalışma programını her gün görebileceğiniz bir yere büyük puntoyla yani uzaktan da olsa kolayca okunabilecek bir şekilde yerleştirin. Böylece gün içinde birçok kez programınız görecek ve bilinçaltınız çalışmanız konusunda size yardımcı olacaktır.

Takip Edilmesi

Hazırladığınız çalışma programına uyup uymadığınız takip edilirse veriminiz artacak ve program çerçevesinde çalışma konusunda sıkıntı yaşamayacaksınız.

Bir arkadaşınızdan, hocanızdan ya da ailenizden sizi takip etmesini rica edebilirsiniz. Hazırladığınız programın bir kopyasını onlara verir ve günlük olarak sizi kontrol etmelerini isteyebilirsiniz. Her gün çalışmak için kendinizi motive etmeniz zor olabilir fakat dışarı kaynaklı bir motivasyon bazı günler çok iyi gelecektir.

Çalışma programını takip etmek için telefonunuza günlük hatırlatmalar da kurabilirsiniz. Bir önceki yönteme göre daha az etkili olsa da hiç takip edilmemekten iyi olduğunu söyleyebiliriz.

Bazı Günlerin Önceden Belirlenerek Tatil İlan Edilmesi

Her gün çalışmak yerine iyi çalıştığınız haftalarda kendinize ödül olarak bir ya da iki günü tatil ilan edebilirsiniz. Ödül sistemi ile hem kendinizi motive etmiş olursunuz hem de dinlenerek diğer haftaya daha verimli başlayabilirsiniz.

Son Söz

İdeal bir çalışma programı hazırlamayı adım adım inceledik. Bu konuda bir çalışma programı hazırlayabilecek kadar yeterli bilgiye sahip olduğunuzu düşünüyoruz.

Özetle adım adım YGS çalışma programı hazırlama şu şekilde:

Adım adım YGS çalışma programı hazırlama

YORUM YAP

DİĞER MAKALELER

Özel Okul Bursluluk Sınavları 2019 29 Ekim 2018

Türkiye’deki özel okul okullar her geçen yıl büyümeye ve yeni şubeler açmaya devam ediyor. Özellikle..

Çocuklarla Kaliteli Zaman Harcama 20 Ağustos 2018

Ebeveynlerin çocuklar ile kaliteli zaman geçirmeleri önemlidir. Bu hızlı tempolu dünyada, çocuklarım..

Çocuklarda Sosyal Beceri Faaliyetleri 16 Ağustos 2018

Çocukların olumlu ilişkiler kurmasına yardım eden sosyal beceri etkinlikleri çocukların sosyal yeter..

Gardner’ın Çoklu Zekâ Kuramı 15 Ağustos 2018

Zekâyı duyduğunuzda, IQ testi kavramı hemen akla gelebilir. Zekâ genellikle entelektüel potansiyelim..

GİRİŞ YAP
Şifremi unuttum ?
veya
KAYIT OL
veya
OKUL İLE İLETİŞİME GEÇ
OKUL BENİ ARASIN