MAKALELER

YGS-LYS’ye Hazırlanırken Olmazsa Olmaz 11 Alışkanlık- Bölüm1

Yayınlayan : Özel Okul Tarih : 02 Temmuz 2016

1) Ön Yargılarını Kırmalısın

“Matematik dersi çok zor, hiç yapamam”

“Ben TM öğrencisiyim, fen ile hiç işim olmaz”

“Geometriden hiçbir şey bilmiyorum, öğrenemiyorum da..”

Listemiz bu şekilde uzayıp gitmeden burada kesiyoruz. Yukarıdaki cümleleri bir kez de olsa işitmişsindir. İster sen söylemiş ol ister arkadaşından öğrenmiş ol, bu cümleler birer ön yargıyı ifade eder.

Ön yargılar bizim tanımımızla “bir işe hiç başlamadan o iş hakkında genelde olumsuz düşüncelere sahip olmak” anlamına gelir. 

Ygs'de Matematik Sorularının ÖnemiMatematik dersine ön yargıların olmadan çalışmadıysan ve bu konuda ısrarcı olmadıysan o dersi yapamacağını nasıl bilebilirsin? Başarısız olduğun denemeler, gelecektekilerin başarılı olmayacağı anlamına gelir mi? Tabii ki kocaman bir HAYIR!

Ön yargıları kırmak atomu parçalamaktan daha zordur” (Albert Einstein)

İşte sana matematik dersinden daha zor bir hedef: Ön yargıların!

Gel beraberce paramparça edelim şu ön yargılarını!

Seninle hayali bir yolculuğa çıkacağız. Hazır mısın? Öyleyse başlayalım. Şimdi gözlerini kapat, şakaydı okumaya devam et :) Bir ada hayal et. Sen de bu adada yaşıyorsun. Adanın yerlilerinden birisisin, adada doğmuş, büyümüş ve muhtemelen adada öleceksin. 

Senin adanda matematik diye bir şey yok. Hiç keşfedilmemiş. Sayılar bilinmiyor, toplama çıkarma, hele türev, integral hiç yok.

Bir gün Robinson adana geliyor. Bilgili birisi, aynı zamanda görgülü, efendi..

Robinson’a yiyecek ve kalacak yer veriyorsunuz, o da size matematik denen garip bir şey öğretmeye başlıyor. Unutma adada kimse bilmiyor matematiği. Kimse matematiğin ne kadar da zor olduğunu bilmiyor. Sen de bu derslere katılıyorsun ve matematiği kolayca öğreniyorsun.

Birkaç yılda Robinson sana matematiği iyice öğretiyor. Gelen bir gemiye binip kendi ülkesine dönüyor. Seni de adanın matematik öğretmeni ilan ediyor. 

Ygs ve lys de nasıl başarışı olunur

Sen matematik öğrenmek isteyenlere ders vermeye başlıyorsun, fakat Robinson kadar iyi öğretemediğini fark ediyorsun. Ayrıca öğrencilerin de senin zamanında çalıştığın kadar derse çalışmıyorlar. Senin ön yargıların olmadan öğrendiğin bu kolay matematik öğrencilerin için kabus olmaya başlıyor. Bir zaman sonra da matematik çok ZOR, yapamam diyerek hiç başlamadan bitiren öğrencilerin oluyor.

Hikayemiz de burada bitiyor.

Kısacası sınava hazırlanan bir öğrenciysen herhangi bir dersle ilgili bütün ön yargılarından kurtulman ve çalışmaya ancak bu şartla başlaman gerekiyor. Ön yargısız bir çalışma hem verimli olacak hem de başarıyı getirecektir.

2) Gerçekçi Hedefler Oluşturun ve Bu Hedefleri Yazın

YGS-LYS’de başarılı olup istediğin üniversiteye gidebilmen için bir hedefinin olması gerektiğini birilerinden muhtemelen duymuşsundur.

Bizim burada belirtmek istediğimiz hedefinin gerçekçi olması!

ygs ve lys de en başarılı okullar

Gerçekçi bir hedef imkansız değildir, aynı zamanda kolayca ulaşılabilir de değildir. İkisinin arasında bir hedeftir.

Örneğin, fen dersinden 10 net yapıyorsan ve sınava birkaç ay kalmışsa hedefin 40 net olmamalı. Belki 20-30 arası bir hedef gerçekçi olacak ve ulaşamadığın için moralin bozulmayacaktır.

Gerçekçi bir hedefin varsa ya da biraz önce kendine bir tane oluşturduysan bu hedefini lütfen bir kağıda büyük puntolarla yaz ve gözünün ilişebileceği bir yere as. Böylece sen her gün fark etmesen de bilinçaltın bu hedefi anımsayacak ve bu yolda seni motive edecektir. Denemesi bedava :)

3) Ders Çalışmak Hayatınızın Bir Parçası Olsun

Özellikle sınava bir sene kaldığında hayatını sadece ders çalışma üzerine odaklamak isteyebilirsin. Fakat hayat sadece sınavdan ibaret değil. Bu yüzden ders çalışmak hayatın kendisi değil de hayatın bir parçası olmalı.

Sosyal hayatın, eğlencelerin, hobilerin, aile yaşamın devam etmeli. Kendini hayattan tamamen soyutlamamalısın.

Yine de ders çalıştığın zamanlarda dikkatinin dağılmasına izin vermemen gerektiğini unutma. Bu şekilde daha verimli ders çalışacaksın.

4) Çalışma Programınız ya da Planınız Olsun

Düzenli bir sınav hazırlığı için çalışma programı ya da planın olması gerekiyor. Bir çalışma programı ile her gün ne çalışacağını düşünmene gerek kalmıyor, daha az stres ve daha çok verimli bir çalışman oluyor.

İdeal bir çalışma programı nasıl olmalı diye soracak olursan seni sitemizde yayınlanan şu yazımıza yönlendirmek isterim. Bu yazıda adım adım ideal bir çalışma programı nasıl hazırlayabilirsin anlatmaya çalıştık.

 

  • profil
    ÖMER TARIK KOÇ 05 Temmuz 2016

    Güzel bir yazı. Özellikle üçüncü madde olursa diğerleri de gelecektir :)

YORUM YAP

DİĞER MAKALELER

Özel Okul Bursluluk Sınavları 2019 29 Ekim 2018

Türkiye’deki özel okul okullar her geçen yıl büyümeye ve yeni şubeler açmaya devam ediyor. Özellikle..

Çocuklarla Kaliteli Zaman Harcama 20 Ağustos 2018

Ebeveynlerin çocuklar ile kaliteli zaman geçirmeleri önemlidir. Bu hızlı tempolu dünyada, çocuklarım..

Çocuklarda Sosyal Beceri Faaliyetleri 16 Ağustos 2018

Çocukların olumlu ilişkiler kurmasına yardım eden sosyal beceri etkinlikleri çocukların sosyal yeter..

Gardner’ın Çoklu Zekâ Kuramı 15 Ağustos 2018

Zekâyı duyduğunuzda, IQ testi kavramı hemen akla gelebilir. Zekâ genellikle entelektüel potansiyelim..

GİRİŞ YAP
Şifremi unuttum ?
veya
KAYIT OL
veya
OKUL İLE İLETİŞİME GEÇ
OKUL BENİ ARASIN