OKUL TAVSİYELERİ

Hangi Koleje Gideceğim: Detaylı Kolej Seçim Rehberi-Bölüm1

Yayınlayan : Özel Okul Tarih : 17 Temmuz 2016

Okul Tavsiyeleri

Seçim Zamanı!

Kolej tercihi iki aşamadan oluşmalıdır:

1) Ön Hazırlık | Araştırma:

okul tavsiyeleri

Kolejle ilgili detaylı araştırmayı öncelikle yapmalısınız. (Bu araştırmayı yaparken sitemizin arama fonksiyonlarını kullanmayı unutmayın, hızlı ve güvenilir bilgilere kolayca erişebileceksiniz)

Detaylı araştırmanız sayesinde hedefinizdeki kolej hakkında ön bilgi sahibi olacaksınız. Böylece bir sonraki aşama olan kolej ziyaretini gerçekleştirdiğinizde soracağınız sorular ve öğrenmek istedikleriniz elinizde hazır olacak.

 

 

 

Kolej Seçimi Araştırmasının Kapsamı Nedir?

-Eğitim kadrosu:

okul tavsiyeleri özel okul

Seçeceğiniz kolej alanında uzman öğretmenlerden oluşmalıdır. Çocuğunuzu emanet edeceğiniz ve çocuğunuz her yönden gelişimde etkili olacak öğretmenlerin alanlarında uzman olması etkili bir eğitim ve öğretim için olmazsa olmazlardandır.

Alanında uzman öğretmeni nasıl anlarız?

Eğer seçeceğimiz kolejin web sayfasında öğretmenlerin özgeçmişlerine ulaşabiliyorsak öğretmenlerin mezun oldukları üniversite, tecrübeleri ve katıldığı seminer, konferanslar uzmanlıklarıyla ilgili bize bilgi verebilir.

Kolej ve öğretmenler hakkında kolejin şu anki velileri tarafından yapılan yorumlar da gerçeğe yakınlığı sebebiyle değer verilmesi gereken ölçütlerden birisidir. Bu türlü yorumlara bizzat velilerden ulaşabileceğiniz gibi sitemizdeki her kolej sayfasında yer alan kolejle ilgili yorumlar da kolej seçiminizde yol gösterici olacaktır.

 

-Yetenek ve ilgi alanı desteklenmeli

Her insan farklıdır ve bu farklılar bizim zenginliğimizdir. Bu zenginliklerin farkında olan eğitim kurumları öğrencilerin kişisel yetenek ve ilgi alanlarını desteklemekle kalmayıp bu alanlara öğrencileri yönlendirmektedirler.

Öğrencilerin ilgi alanları doğrultusunda kursların açılması, öğrenci kulüplerinin aktif faaliyet içinde olmaları, öğretmenlerin öğrencilerin ilgi alanlarını doğru tespit edebilmeleri yukarıdaki açıklanan zenginliklerin açığa çıkması ve bu yolla öğrencilerin başarılı olmaları için elzemdir.

Kolejin bu türlü kurslara sahip olup olmadığı ve bu kursların aktif olarak faaliyet gösterip gösterilmediği araştırılmalıdır. 

-Sosyal/Sportif Başarı

Bir önceki maddede bahsedilen kurs ve yönlendirmelerin varlığının yanında bu yönlendirmelerden elde edilen başarılar da kolej seçiminde dikkat edilmesi gerekenler arasında yer almaktadır.

Sosyal ve sportif alandaki başarılar kolejlerdeki öğrencilerin genel durumunu hakkında bilgi vermekle kalmayıp kolejin sosyal ve sportif aktivitelerindeki etkinliğini de ölçmektedir.

Resim, müzik, yabancı dil, futbol, basketbol, satranç gibi alanlarda başarılar elde bir kolejin sosyal ve kültürel aktivitelere gerekli değeri verdiğini söyleyebiliriz.

-Yabancı Dil

Günümüzde önemi açıkça belli olan yabancı dil eğitimi belki de kolejlerin devlet okullarına göre en büyük avantajıdır. Yabancı dil bilen bir öğrenci sadece iş hayatında değil; arkadaşlık, gezi, kültürel farkındalık gibi birçok farklı alanda yabancı dil bilmeyenlere göre avantajlı olacaktır.

Kolej seçiminde yabancı dil eğitimini araştırırken eğitimi veren öğretmenin yabancı dildeki yetkinliğine çok dikkat edilmelidir. Yabancı dili akıcı bir şekilde konuşamayan ve bu konuda yeterince yetkin olmayan bir öğretmenin çocuklarımıza iyi derecede yabancı dil öğretmesi düşünülemez.

Yabancı dil eğitimi üzerine düşülmeli ve kolejin imkanları derinlemesine araştırılmalıdır.

-Kişisel vs Toplu Başarı

Bazı kolejlerde kişisel başarıya gereğinden fazla önem veriliyor olabilir. Kolejde sadece derece yapacak öğrenciler ile ilgileniyor ve diğer öğrencilere bu konuda haksızlık yapılıyorsa kolej içinden üniversite sınavında çok iyi dereceler çıkacaktır. Fakat toplu bir şekilde kolejin başarısız olduğu açıktır.

Kolejlerin sadece kişisel başarıya önem vermesi yanlıştır. Bunun yanında sadece toplu başarıya önem verilmesi de iyi değildir. Hem kişisel başarıya hem de toplu başarıya yönelik çalışmalar yapılmalı ve kolej seçiminde bu kriter de dikkate alınmalıdır.

-Mezunlar

Kolejin gerçeğe en yakın değerlendirme ölçütlerinden birisi de seçeceğiniz kolejden mezun olmuş öğrencilerdir.

Bu öğrenciler kolejde yetişmiş ve aldıkları eğitim ile üniversite sınavını kazanmış kişilerdir. Mezun öğrencilerin yabancı dil seviyeleri, sosyal ve sportif başarıları, üniversite sınavında kazandıkları bölümler kolej hakkında şeffaf bilgiler verecektir.

İlk araştırma aşamasında elinizden geldiğince kolej mezunlarını bulmalı ve mezun oldukları kolejlerini tarafsızca değerlendirmelerini istemelisiniz.

BÖLÜM1 İÇİN TIKLAYINIZ

YORUM YAP

DİĞER OKUL TAVSİYELERİ

Özel Okul Tavsiyeleri ile Sizlerde Çocuklarınız için En Doğru Okulu Keşfedebilirsiniz! 28 Haziran 2018

Ebeveynler çocukları için en doğru okulları araştırmaktadırlar. Yaz dönemi sürecinde sizlerde çocukl..

En İyi Okul Tavsiyeleri 17 Mart 2018

Özel okul seçimlerinde dikkat edilmesi gereken birçok husus vardır. Öğrencinin zihinsel gelişimi ve ..

Ücretsiz ve Eğlenceli İngilizce Eğitimi: Duolingo! 21 Eylül 2016

Duolingo.com İngilizce öğrenmek isteyen her yaştan kullanıcıya ücretsiz ve eğlenceli eğitim modeliyl..

Çocuğunuza Yatırım Yapın: Özel Okul Fiyatları (500) 02 Ağustos 2016

Özel Okul Fiyatları Özel okul fiyatları şehir, okul imkanları ve tanınırlık gibi faktörler nedeni..

GİRİŞ YAP
Şifremi unuttum ?
veya
KAYIT OL
veya
OKUL İLE İLETİŞİME GEÇ
OKUL BENİ ARASIN